Textové pole: Níže uvedené choroby vznikají jako přímé následky kouření, ať už pasivního nebo aktivního, nebo se u kuřáků vyskytují častěji než u nekuřáků. To znamená, že kouření zvyšuje riziko vzniku těchto onemocnění. Seznam není samozřejmě úplný.


Zdroj:

Edukační plakát vydaný firmou MediMedia information, s.r.o. pro Českou lékárnickou komoru, ve spolupráci s firmou Abbott Laboratories, s.r.o.

 

 

 

 

 

 

Fakultní

Lékárna

 

Palackého tř. 1,

612 42, Brno

 

 

Tel:

(+420) 54156 2951 – 55

 

Fax:

(+420) 54156 2953

 

Otevírací doba:

 

Pondělí: 7:00 - 18:00

 

Úterý:    7:00 - 18:00

 

Středa:   7:00 - 18:00

 

Čtvrtek:  7:00 - 18:00

 

Pátek:     7:00 - 15:00     

Textové pole: Zpět

Fakultní lékárna 2016

FAKULTNÍ

LÉKÁRNA

Stop kouření - následky kouření:

Rakovina plic

 

Kuřáci mají 22x vyšší riziko vzniku rakoviny plic než nekuřáci.

Astma

 

Aktivní i pasivní kouření poškozuje dýchací cesty a zvyšuje riziko rozvoje astmatu či přímo vzplanutí astmatického záchvatu

Chronická obstrukční plicní nemoc

 

Poškození dýchacích cest vlivem cigaretového kouře vede k chronickému zánětu, který probíhá ve stěně dýchacích cest. Dlouhodobě vede ke vzniku rozedmy plic – nemoci, při níž jsou plíce nevratně poškozeny.

Nemoci srdce a cév

 

Kouření představuje jeden z největších rizikových faktorů pro rozvoj onemocnění srdce a cév. Poškození cév negativně ovlivňuje funkčnost celé řady různých orgánů, např. podílí se na vzniku impotence. Každé třetí úmrtí je celosvětově způsobeno některou kardiovaskulární chorobou.

Diabetes

 

U kuřáků, stejně jako u obézních, je účinnost inzulínu snížena. Kouření tak 2x až 4x zvyšuje riziko vzniku cukrovky a významně také zvyšuje riziko dalších komplikací.

Žaludeční vředy

 

Kouření snižuje odolnost vůči bakteriím, které způsobují žaludeční vředy. Snižuje schopnost žaludku neutralizovat po jídle žaludeční kyseliny, které tak mohou žaludeční sliznici silně poškodit. Žaludeční vředy u kuřáků se hůře hojí a častěji se vytvářejí opakovaně.

Pálení žáhy

 

Kouření výrazně zpomaluje vyprazdňování žaludku a oslabuje funkci dolního svěrače jícnu. Zatékání žaludečního obsahu zpět do jícnu je toho následkem a známe ho jako pálení žáhy.

Zubní kaz

 

Kuřáci 2,5x častěji přicházejí o svoje zuby.

Vypadávání vlasů

 

Kouření oslabuje imunitní systém a zhoršuje tak obranyschopnost organismu. Může pak dojít k rozvoji různých nemocí, jejichž následkem je i vypadávání vlasů.

Postižení sluchu

 

Kuřáci mají 3x vyšší riziko, že u nich dojde k rozvoji infekce středního ucha, která může vést k dalším komplikacím.